Task Force

Membership composition

Chairperson Ms. Rosanna Y.T. Choi 
Treasurer of the Council
and the Court
   
         
Current Members Prof. Adrian Bailey 
Dean of Social Sciences
Dr. Cecil S.O. Chan 
Former Court Member
         
  Prof. Roland T. Chin 
President and
Vice-Chancellor
Mr. Alfred T.K. Lee, MH 
Former Council and
Court Member
         
  Mr. Andy S.C. Lee 
Vice-President (Administration)
and Secretary
Ms. Jennifer C.Y. Leung
Director of Personnel
         
  Dr. Benson W.K. Wong 
Staff-elected Court Member
Mr. Alex K.W. Leung
President of HKBU
Alumni Association
         
  Mr. Kent K.Y. Tsui 
President of HKBU
Century Club
Miss Kwan Tasha Luv
President of HKBU
Postgraduate Association
         
  Mr. Lui Lok-hei
Acting President of HKBU
Students’ Union
   
         
Secretary Director of General Administration    
         

       
Former Members: Mr. Chan Sze-ho
Former President of HKBU Students' Union (2015-16)

   
  Mr. Wong Jun-vic
Former President of HKBU Postgraduate Association (2015-16)

   
  Mr. Mio T.C. Chan
Former Acting President of HKBU Students' Union (1 March - 8 April 2016)

   
  Rev. Dr. Ip King-tak
Former staff-elected Court Member (until 31 December 2016)

   
  Mrs. Janice C.K. Lee
Former Director of Personnel (until 28 February 2017)

   
  Mr. Angus C.H. Wong
Former President of HKBU Students' Union (2016-17)

   
  Miss Zhao Li
Former President of HKBU Postgraduate Association (2016-17)

   
  Mr. Angus C.H. Wong
Former Acting President of HKBU Students' Union (1 March - 7 April 2017)

   
  Mr. Tyrone T.L. Siu
President of HKBU Alumni Association (2014-17)

   
  Ms. Jeannie C.Y. Fong
Former Director of Personnel (1 March 2017 - 31 January 2018)

   
  Mr. Lau Tsz-kei
Former President of HKBU Students' Union (2017-18)

   
  Miss Gu Xiaofei
Former President of HKBU Postgraduate Association (2017-18)

   
  Mr. Lau Tsz-kei
Former Acting President of HKBU Students' Union (1 March - 19 April 2018)

   
Former Secretaries: Mr. Chiu Ping-kwan
Former Director of General Administration (until 30 June 2016)

   
Mr. Albert H.P. Chow
Former Director of General Administration (7 February 2017 - 1 April 2018)